Studenckie koła naukowe
Na Wydziale Prawa i Bezpieczeństwa działa kilka kół naukowych o różnej tematyce. Studenci w ramach dodatkowych spotkań mogą rozwijać swoje umiejętności i pasje.
Koło Naukowe Historii Prawa, Administracji i Myśli Politycznej
Opiekun koła: prof. AJP dr hab. Piotr Krzyżanowski
Zakres działania: rozwijanie warsztatu naukowego, pogłębianie i doskonalenie wiedzy z zakresu historii prawa, administracji i myśli politycznej, w dalszej perspektywie przygotowanie publikacji studenckich
Planowane wydarzenia: współpraca przy organizacji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Polskie rewolucje i przełomy. Od konfederacji barskiej do roku 1989” 28.04.2020. Członkowie koła będą moderować sesję studencko – doktorancką.
X Międzynarodowa Konferencja Naukowa Bezpieczeństwo RP w wymiarze narodowym i międzynarodowym, wnioski z ostatniej dekady (5-6 grudnia.2024 Rynia): Karolina Cedro – Zmiany w procedurach uzyskania pobytu w Polsce po agresji Rosji na Ukrainę – szansa czy wyzwanie? Anna Gyurkovich – Rola negocjatora policyjnego w sytuacji kryzysowej.
VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Od stereotypów do nienawiści. Hejt w perspektywie interdyscyplinarnej” (1 grudnia 2023 r. Gorzów Wielkopolski):Ilona Fraint – Prekariat jako przejaw dyskryminacja na rynku pracy.
Certyfikat IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo RP w wymiarze narodowym i międzynarodowym. Redefinicja zagrożeń bezpieczeństwa państwa w kontekście zmian strategicznego środowiska bezpieczeństwa” (04-06 grudnia 2022 Hel) – czynny udział z referatami:
Oliwia Radkiewicz – Współczesne stosowanie tortur w kontekście wojny na Ukrainie
Iga Sempowicz – Ochrona informacji niejawnych oraz dostęp do informacji niejawnych
Anna Gyurkovich – Brak wiadomości to dobra wiadomość? Jaką rolę niesie za sobą informacja?
Luiza Czeszyńska – Jak Rosjanie postrzegają konflikt – aspekt psychologiczny
I Ogólnopolska Konferencja „Studencka wizja bezpieczeństwa” – udziału w debacie oksfordzkiej pt. „W konsekwencji wojny rosyjsko-ukraińskiej Europa będzie silniejsza i zjednoczona” (11.2022 Warszawa) – Oliwia Radkiewicz, Grzegorz Kotowicz, Luiza Czeszyńska, Anna Gyurkovich – udział w debacie grupowy.
II Ogólnopolska Konferencja Kół Naukowych i Organizacji Studenckich „wyzwania współczesnego świata” (02.06.2023 Włocławek online) – czynny udział z referatami:Oliwia Radkiewicz – Analiza stosowania tortur w polityce bezpieczeństwa mocarstw na przykładzie RosjiIlona Fraint – Zjawisko prekariatu i zagrożenia z nim związane.
II Ogólnopolska Konferencja Naukowa z cyklu „Współczesne zagrożenia i wyzwania cywilizacyjne” – Globalny i europejski wymiar współczesnych migracji (30.maja 2023 Siedlce online) – czynny udział z referatami :
Oliwia Radkiewicz – W świecie stereotypów: migrant to terrorysta?Anna Gyurkovich – Komunikacja i jej skutki w kontekście wojny w Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem osób niesłyszących, Krzysztof Budny – Problematyka migracji w świetle wojny w Ukrainie Karolina Cedro – Profil współczesnego uchodźcy.
VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Młodzi dla bezpieczeństwa” (16 marca 2023 Gorzów Wielkopolski) – czynny udział z referatami:
Oliwia Radkiewicz – Wpływ social mediów na wzrost popełniania samobójstw przez nieletnich
Anna Gyurkovich – Seksting wśród młodzieży jako źródło zagrożeń, Krzysztof Budny – Sojusz Północnoatlantycki wobec Federacji Rosyjskiej. Wpływ wojny w Ukrainie, Karolina Cedro – Mieczysław Z. Rygor Słowikowski,
Jakub Opora – Obraz osoby niepełnosprawnej w mediach
Szkolenie przeprowadzone w ramach Koła Naukowego Historii Prawa, Administracji i Myśli Politycznej (19 grudnia 2022 Gorzów Wielkopolski online) – Podcasty. Jak tworzyć i wykorzystywać w zakresie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Case study: debaty oksfordzkie – moderowanie szkolenia: Oliwia Radkiewicz
Publikacje:
Oliwia Radkiewicz – Współczesne stosowanie tortur w kontekście wojny na Ukrainie „Problemy techniki uzbrojenia” zeszyt 167 nr 5/2023, s. 181-191.
Oliwia Radkiewicz – Straż Graniczna w zarządzaniu kryzysem migracyjnym [w:] Współdziałanie Formacji Wojskowych i Podmiotów Układu Pozamilitarnego w obszarze bezpieczeństwa powszechnego (red.) W. Kaak, W. Kawka, I. Nowaczyk, W. Zakrzewski – ukaże się nakładem wydawnictwa AJP w IV kwartale br.
PROJEKT „HISTORIA PAMIĘĆ, UPAMIĘTNIENIE”
W dniach 14 do 16 grudnia przeprowadzone zostały w ramach dofinasowaniu Samorządu Województwa Lubuskiego dla Studenckiego Koła Naukowego Historii Prawa, Administracji i Myśli Politycznej webinaria i warsztaty prowadzone przez prelegentki z Izraela związane z Uniwersytetem Bar Ilana w Izraelu oraz z Centrum „Mashmaut”: Leę Ganor, Hanę Oral, Inbal Raz.
Projekt obejmował siedem zadań realizowanych zdalnie lub hybrydowo w formie webinariów i warsztatów.
Koordynatorami projektu byli: dr Łuksza Budzyński, dr Joanna Lubimow
Nr zadania | Tytuł zadania | Osoba realizująca | Sposób realizacji |
---|---|---|---|
I | Historia, pamięć, upamiętnianie i polityka – podstawowe pojęcia i pytania | Lea Ganor | zdalnie |
II | Związek Żydów Polskich – pamięć osobista i pamięć zbiorowa | Inbal Raz | hybrydowo |
III | Historia nie jest pisana – historię tworzą ludzie (David Ben Gurion): Rola kultury polskiej wśród Żydów, którzy wyemigrowali z Polski do Izraela w latach 1957, 1968 w ich tożsamości i wkładzie w państwo Izrael | Lea Ganor | zdalnie |
IV | Izraelskie Siły Obronne (IDF) a pamięć o holokauście – rola drugiego pokolenia (dzieci ocalałych z holokaustu) w podejmowaniu decyzji wojskowych | Hana Oren | hybrydowo |
V | Jak feniks z popiołów – ocaleni z holokaustu w XXI wieku – spotkanie z ocalałym z holokaustu – prelegent po polsku pilot w AIF (Izraelskie Siły Powietrzne) | Lea Ganor | zdalnie |
VI | Wojna po wojnie 1945-1948 – wojna osobista i wojna narodowa – wkład ocalałych z holokaustu w budowę państwa Izrael | Inbal Raz | hybrydowo (studenci na sali/prowadzący zdalnie) |
VII | Przełamywanie stereotypów. Studium przypadku | Hana Oren | hybrydowo (studenci na sali/prowadzący zdalnie) |
Sprawozdanie z działalności
Studenckiego Koła Naukowego Historii Prawa, Administracji i Myśli Politycznej
od 1 marca 2023 opiekunem Sekcji jest prof. AJP dr hab. Piotr Krzyżanowski
W okresie sprawozdawczym Sekcja liczyła osiem osób. Praca Sekcji skupiła się na przygotowaniu studentów do uczestnictwa w VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. ,,Młodzi dla Bezpieczeństwa”. Konferencja odbyła się 16 marca 2023 w Gorzowie Wielkopolskim. Organizatorem Konferencji był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gorzów Wielkopolski, Wydział Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego AJP przy współpracy z Lubuską Młodzieżową Akademią Bezpieczeństwa.
Celem konferencji była analiza szeroko pojętego bezpieczeństwa w kontekście współczesnych wyzwań w obszarze wewnętrznym i międzynarodowym. Konferencja corocznie adresowana jest do doktorantów, studentów oraz uczniów szkół średnich.
Podczas konferencji zostały przedstawione następujące referaty przez studentów:
1.Kamila Humbla – ,,Ludobójstwo – definicja polskiego prawnika Rafała Lemkina”
2.Sylwia Grudniewska – ,,Pałac Saski”
3. Oliwia Radkiewicz – ,,Wpływ social mediów na wzrost popełnienia samobójstw przez nieletnich”.
Wymienione osoby opracowały teksty do publikacji pokonferencyjnej pt. ,,Młodzi dla Bezpieczeństwa. Młodzi o Bezpieczeństwie” przygotowywanej przez Wydział Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża.
Plan działalności na rok akademicki 2023/2024
Opiekun Sekcji Bezpieczeństwo Narodowe – prof. AJP dr hab. Piotr Krzyżanowski przy współpracy z mgr Oliwią Radkiewicz.
W rozpoczętym roku akademickim grono członków Koła zostało powiększone o studentów pierwszego roku studiów. Zaplanowano następujące przedsięwzięcia:
- udział członków Koła w IX Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. ,,Młodzi dla Bezpieczeństwa” oraz konferencjach organizowanych dla doktorantów i studentów przez inne ośrodki akademickie, organizowanych także w formie zdalnej.
- udział członków Koła w debatach organizowanych przez Regionalny Ośrodek Debat Międzynarodowych Gorzów Wielkopolski
- udział członków Koła w przedsięwzięciach organizowanych przez Lubuską Młodzieżową Akademię Bezpieczeństwa we współpracy z Delegaturą IPN w Gorzowie Wielkopolskim
- wyjazd studyjny do Muzeum Grodu Santok
- udział w lekcji archiwalnej w Archiwum Państwowym w Gorzowie Wielkopolskim
- udział w lekcji muzealnej w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim (Spichlerz)
Koło Naukowe Nauk Prawnych i Bezpieczeństwa
Studenckie koło Nauk Prawnych < K – Lex> zostało wpisane do rejestru studenckich kół naukowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w grudniu 2005 r. Studenci zrzeszeni w Kole byli m.in. organizatorami w 2006 r. debaty na temat uprawnień Policji w państwie demokratycznym, z udziałem m.in. reprezentantów Prokuratury oraz uczniów gorzowskich szkół średnich. W 2009 r., w związku z uruchomieniem studiów 1 stopnia na kierunku <Bezpieczeństwo Narodowe>, Koło rozszerzyło swój profil działalności co znalazło wyraz w zatwierdzonej przez Rektora PWSZ zmianie nazwy na – Studenckie Koło Nauk Prawnych i Bezpieczeństwa Narodowego. W nowej formule, w 2010 r. studenci zorganizowali m.in. konkurs wiedzy o Konstytucji RP dla uczniów szkół średnich, a także
10 grudnia 2010 r. w Światowym Dniu Praw Człowieka organizowali zbieranie podpisów
o uwolnienie więźniów sumienia w wybranych państwach, m.in. w sprawie pani Aung San Suu Kyi z Birmy (Myanma), przywódczyni opozycyjnej, zdelegalizowanej przez reżim wojskowy Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), przebywającej do 2012 r. w areszcie domowym. Członkowie Koła w tym samym roku byli także obserwatorami na rozprawie w Trybunale Konstytucyjnym RP w Warszawie. W roku 2011 Koło było organizatorem spotkania z żołnierzami jednej z kolejnych zmian Polskiego Kontyngentu Wojskowego w ramach operacji ISAF (pod egidą Sojuszu Północnoatlantyckiego) w Islamskiej Republice Afganistanu. Odbyli także wyjazd studyjny do Wędrzyna, zapoznając się z aktualnym przeznaczeniem szkoleniowym terenów poligonowych oraz informacją o skutkach pobytu do 1992 r. armii radzieckiej/ rosyjskiej. W 2013 r. studenci zrzeszeni w Kole pomagali w zorganizowaniu I forum Administracji, a w jego ramach cyklu o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Praw Wolności z 1950 r. W 2014 r. Koło było organizatorem seminarium dotyczącego funkcjonowania w praktyce regulacji zawartych w Ustawie o ochronie praw zwierząt w 1997 r., z udziałem osób z terenu miasta Gorzowa Wlkp. zajmujących się tą tematyką. W marcu 2015 r. studenci zorganizowali seminarium dotyczące wolności religijnej w Polsce i na świecie, a w kwietniu 2015 r. partycypowali w studenckiej części ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej różnym wymiarom bezpieczeństwa, organizowanej przez Wydział Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego naszej Uczelni – w charakterze referentów. Niezależnie od powyżej opisanych inicjatywy, – aspektem o istotnej doniosłości w funkcjonowaniu Koła, jest działalność samokształceniowa należących do niego studentek oraz studentów.
Od listopada 2019 r. prezesem SKNP i BN jest Katarzyna Florczak,
wiceprezesem – Oliwia Radkiewicz, sekretarzem – Kacper Maciaszek, a skarbnikiem – Olaf Bernat
W działalności Koła – jak dla całej Uczelni – problematyczna z wielu względów była i pozostaje kwestia pandemii koronawirusa COVID-19. Doprowadziło to w roku akademickim 2020/2021 do konieczności zrezygnowania z wielu planów zarządu Koła związanych m.in z przeprowadzeniem już przygotowanych koncepcyjnie seminariów dotyczących wybranych aspektów bezpieczeństwa. Trzeba podkreślić uczestnictwo Prezes Koła Katarzyny Florczak i innych członków zarządu w przeprowadzonej w zdalnej formie kontroli kierunku <Bezpieczeństwo Narodowe>, przez Zespół Kontrolny Polskiej Komisji Akredytacyjnej, pod koniec października 2020 roku. We wspomnianym wyżej odmiennym od wszystkich dotychczasowych lat akademickich, istotnego znaczenia nabrała działalność samokształceniowa członkiń oraz członków Koła. Dużą rolę odegrała w tym m.in. otwartość Biblioteki Głównej im. Elizy Orzeszkowej AJP – na propozycje studentów zakupu potrzebnych do studiowania podręczników i monografii naukowych. Prezes Katarzyna Florczak pozostawała w całym okresie zdalnego studiowania w stałym kontakcie
z pozostałym składem zarządu.
W roku akademickim 2021/2022 kontynuowana jest działalność samokształceniowa osób związanych z działalnością Koła. Planowane są przedsięwzięcia związane z promocją obu kierunków znajdujących się w głównym polu zainteresowania SKNPiBN, czyli <Administracji> oraz <Bezpieczeństwa Narodowego> prowadzonych na Wydziale Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża
w Gorzowie Wielkopolskim.
Od początku działalności Koła jego opiekunem jest dr hab.prof. nadzw. Paweł Adrian Leszczyński, kierownik Katedry Problemów Bezpieczeństwa Europy Północnej
i Środkowo-Wschodniej na Wydziale Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Uczelni.
Opracował: Paweł A. Leszczyński
Lubuska Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa