Wydział Prawa i Bezpieczeństwa
Akademii im. Jakuba z Paradyża
ul. Fryderyka Chopina 52,
budynek 7, pok. 220
66-400 Gorzów Wielkopolski
Tel./fax: +48 95 721 60 61
E-mail: wpb@ajp.edu.pl
ERASMUS
Sprawozdanie z pobytu dydaktycznego i szkoleniowego w ramach programu Erasmus + Słowacja
W dniach 24-28 kwietnia 2023 roku przebywałam na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Konstantyna Filozofa w Nitrze na Słowacji (Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre- UKF) w ramach programu wymiany nauczycieli akademickich Erasmus +. W trakcie pobytu przeprowadzone zostały wykłady dla studentów trzech grup studentów studiów licencjackich oraz magisterskich na kierunkach: filozofia i politologia oraz etyka. Tematyka zajęć koncentrowała się na problemach związanych z praktycznym zastosowaniem etyki w wybranych problemach społecznych i obejmowała następujące zagadnienia: konflikt pomiędzy zasadami nienaruszalności życia i autonomii w przypadkach rezygnacji z leczenia oraz wspomaganego medycznie umierania, dopuszczalnością manipulacji na genomie ludzkim, relacjami między etyką praktyczną, bioetyką oraz obowiązującym prawem. W trakcie każdego wykładu odbyła się dyskusja nad omawianym tematem.
Moim opiekunem na UKF w Nitrze był pan profesor Jan Zozul’ak, który był gościem organizowanych przez AJP w Gorzowie Wielkopolskim konferencji, a także realizował zajęcia w ramach programu Erasmus + na naszej uczelni.
W trakcie pobytu miałam okazję zapoznać się z przeprowadzoną zmianami programów studiów w tym wyodrębnienia dwóch kierunków z klasycznych studiów filozoficznych, tj. połączenia filozofii z naukami o polityce oraz etyki. Większość studentów kierunków nauczycielskich studiuje na dwóch kierunkach, np. matematyce i etyce.
Kontynuacją kontaktów ze słowacką uczelnią partnerską był kolejny pobyt w ramach programu Erasmus + w wersji szkoleniowej, który miał miejsce 29 maja -02 czerwca 2023 roku. W trakcie pobytu odbyło się spotkanie z dziekanem Wydziału Filozoficznego profesorem Martinem Hetényi oraz z kierownikiem Katedry Etyki i Estetyki profesorem Martinem Boszorádem oraz kierowniczką Katedry Filozofii i Marią Kočnerovą, których celem było wymiana doświadczeń naukowych oraz pogłębienie kontaktów między uczelniami


Sprawozdanie z wyjazdu w ramach Erasmus+ Reykjavik, Islandia
W dniach od 5 maja do 11 maja dr Joanna Lubimow, dr Łukasz Budzyński oraz dr Anna Chabasińska w ramach wyjazdu szkoleniowego Erasmus+ odwiedzili i przeprowadzili badania ilościowe i jakościowe w parafii polskiej, w Bazylice katedralnej Chrystusa Króla w Reykjaviku na Islandii.Wizyta oraz przeprowadzenie badań możliwe było dzięki zaproszeniu zespołu badawczego przez ordynariusza diecezji Reykjaviku biskupa Davida Tecnera.
W dniu 9 maja zespół badawczy uczestniczył w spotkaniu z ambasadorem Polski w Reykjaviku panem Gerardem Pokruszyńskim.



Sprawozdanie z wyjazdu służbowego do Baltic Defence College w Tartu (Estonia) – Erasmus+ (STT)
Wyjazd studyjny do Baltic Defence College w Tartu w Estonii odbył się w ramach programu Erasmus + (STT – Staff Training) w dniach od 2 do 7 października 2022 roku. Baltic Defence College, to wielonarodowa uczelnia wojskowa założona w 1999 roku przez trzy kraje bałtyckie, Estonię, Litwę i Łotwę. College stanowi centrum badań strategicznych i operacyjnych, a także prowadzi profesjonalne kształcenie wojskowe dla oficerów średniego i wyższego szczebla oraz urzędników państwowych z państw założycielskich, ale również państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich należących do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) oraz innych państw europejskich, takich jak Armenia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Gruzja, Mołdawia, Czarnogóra, Serbia i Ukraina.
BDC co roku organizuje seminaria i konferencje dotyczące kluczowych problemów bezpieczeństwa regionu i Paktu Północnoatlantyckiego, ze szczególnym uwzględnieniem problemów bezpieczeństwa informacyjnego, stosunków międzynarodowych oraz zagrożeń płynących z sąsiedztwa z Federacją Rosyjską.
W ramach wyjazdy studyjnego zapoznano się ze strukturą uczelni oraz specyfiką jej funkcjonowania. W trakcie pobytu na uczelni poznaliśmy stosowane w BDC metody dydaktyczne oraz spotkaliśmy się z wykładowcami, którzy dzielili się z nami swoimi doświadczeniami i refleksjami na temat efektywności procesu kształcenia. oraz stosowanymi metodami kształcenia. Odbyliśmy wizytę wizytę w The A. P. Møller Defence Research Library oraz zapoznaliśmy się wykorzystywanymi w pracy uczelni jawnymi zbiorami danych.
W trakcie rozmów z dziekanem uczelni płk. rez. dr hab. Zdzisławem Śliwą określono możliwe obszary przyszłej współpracy na niwie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego.
Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu dziekana Z. Śliwy spotkaliśmy się również z prof. Andriejem Makaryczewem z Instytutu Studiów Politycznych Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Tartu, którego zainteresowania oscylują wokół kultury
i społeczeństwa oraz nauk politycznych i stosunków międzynarodowych. W trakcie spotkania przedstawiliśmy naszą Uczelnię oraz swoje zainteresowania badawcze. Omówiliśmy także możliwe obszary współpracy. W spotkaniu wziął również udział doktorant profesora – Sanshiro Hosaka, wcześniej pracujący jako dyplomata japoński w Rosji. Jego obszar zainteresowań naukowych obejmuje m in. funkcjonowanie radzieckich i rosyjskich służb specjalnych.
Propozycje współpracy w zakresie bezpieczeństwa regionu oraz nauk politycznych otrzymaliśmy również w trakcie spotkania z dr. Władimirem Sazonowem, który jest pracownikiem naukowych zarówno Uniwersytetu w Tartu, jak i mieszczącej się w tym samym budynku, co BDC, Estońskiej Akademii Obrony, ale również redaktorem wydawanego przez tę uczelnię czasopisma.
W związku z dość sporym zainteresowaniem naszą obecnością w Tartu ze strony estońskich badaczy, na zaproszenie prof. Holgera Möldera z Uniwersytetu Technicznego w Tallinie, udaliśmy się na spotkanie do stolicy Estonii. Obszarem zainteresowań prof. H. Möldera jest walka informacyjna, ze szczególnym uwzględnieniem teorii spiskowych oraz inne problemy stosunków międzynarodowych. Tutaj, także po prezentacji naszej Akademii i naszych zainteresowań naukowych, usłyszeliśmy zaproszenie do udziału
w konferencjach oraz publikacjach naukowych.
Pobyt w Estonii stanowił okazję do zapoznania się z wykorzystywanymi
w procesie dydaktycznym w Baltic Defence College metodami kształcenia oraz umożliwił nam bezpośredni wzgląd w funkcjonowanie uczelni. Pozwolił poszerzyć wiedzę i umiejętności związane z naukami o bezpieczeństwie i naukami politycznymi. Był znakomitą okazją do podniesienia kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego, rozszerzenia posiadanej wiedzy na temat bazy źródeł naukowych oraz umożliwił nawiązanie kontaktów, które mamy nadzieję zaowocują dalszym umiędzynarodowieniem prowadzonych przez nas badań naukowych. Nawiązane kontakty zamierzmy spożytkować do umiędzynarodawiania naszego dorobku naukowego oraz prowadzenia badań o zasięgu międzynarodowym na Wydziale Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża
w Gorzowie Wielkopolskim.
dr hab. Kazimierz Kra, prof. AJP
dr Tomasz Marcinkowski
dr Juliusz Sikorski




Konferencje
Rok 2024
26 listopada 2024 r.
Dnia 26 listopada 2024 r. odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Innowacyjny samorząd. Jednostki samorządu terytorialnego w sytuacjach kryzysowych” organizowana przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych we Włocławku.Czynny udział w konferencji wzięły przedstawicielki Wydziału Prawa i Bezpieczeństwa: mgr Oliwia Radkiewicz – „Zarządzanie kryzysowe w dobie zmian klimatycznych: Rola samorządu terytorialnego w zapewnieniu bezpieczeństwa ekologicznego” oraz przedstawicielka studenckiego Koła Naukowego Historii Prawa, Administracji i Myśli Politycznej i studentka prawa: mgr Karolina Cedro – „Zmiany współczesnych uwarunkowań migracji ekonomicznych do Polski”.To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło ekspertów, praktyków i naukowców, by wspólnie omawiać wyzwania stojące przed samorządami w obliczu kryzysów oraz innowacyjne rozwiązania, które mogą wspierać lokalne społeczności.
4-8 listopada 2024 r.
W dniach 4-8 listopada 2024 roku na Uniwersytecie w Alanyi w Turcji odbył się The International Week. W tym międzynarodowym wydarzeniu wzięło udział 48 uczestników reprezentujących 27 uniwersytetów z 20 krajów zarówno europejskich, jak i spoza Europy. Udział w tym wydarzeniu wzięła dr Sylwia Szybowska, wykładowca Wydziału Prawa i Bezpieczaństwa Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim specjalistka w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i ICT. Była to okazja do wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów międzyuczelnianych oraz promowania współpracy międzynarodowej w obszarze badań naukowych i dydaktyki. Uczestnictwo w tym wydarzeniu przyczyniło się do wzbogacenia międzynarodowego forum o cenne perspektywy z obszarów, które odgrywają kluczową rolę w dynamicznie zmieniającym się świecie współczesnych nauk społecznych i technologicznych.
1-3 października 2024 r.
W dniach 1-3 października 2024 roku w Wenecji odbyła się 11. Edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej CESRAN 2024. Jej głównymi organizatorami byli CESRAN International we współpracy z Uniwersytetem Ca’ Foscari w Wenecji i innymi instytucjami akademickimi, wśród których była również Akademia im. Jakuba z Paradyża. To interdyscyplinarne wydarzenie zgromadziło naukowców i profesjonalistów z całego świata, którzy omawiali kluczowe kwestie w badaniach międzynarodowych m.in. bezpieczeństwo, konflikty regionalne, migracje, zmiany klimatu i cyberwojnę.
Pracownicy naszego Wydziału wzięli w niej udział drugiego i trzeciego dnia.
W panelu poświęconym wpływowi wojny rosyjsko-ukraińskiej na obszary postsowieckie („Impact of Russia-Ukraine War on Post-Soviet Hinterland”) moderowanym przez dr Tomasza Marcinkowskiego wyniki swoich badań zaprezentowali: prof. AJP dr hab. Patrycja Suwaj, która mówiła o wolności słowa i wyzwaniach, przed którymi stoją sędziowie w wirtualnej rzeczywistości; dr Łukasz Budzyński, który przedstawił postawy Polaków wobec ukraińskich uchodźców wojennych; oraz dr Juliusz Sikorski, który scharakteryzował rosyjską propagandę i dezinformację w kampanii wyborczej do polskiego parlamentu w 2023.
W panelu dotyczącym Unii Europejskiej w obliczu współczesnych wyzwań i zagrożeń („The European Union in the Face of Contemporary Challenges and Threats”) moderowanym przez prof. AJP dr hab. Aleksandrę Szczerbę wnioski ze swoich badań przedstawiło troje pracowników naszego Wydziału. Prof. AJP dr hab. Aleksandra Szczerba poddała krytycznej analizie najnowsze regulacje unijnego prawa antydyskryminacyjnego. Dr Jacek Jaśkiewicz omówił wspólnotową metodę zarządzania polityką spójności i autonomią państw członkowskich. Z kolei dr Tomasz Marcinkowski zastanawiał się nad tym w jakim zakresie wyzwania, przed którymi w ostatnich latach stanęła UE (pandemia, wojna w Ukrainie) wpływają na jej funkcjonowanie.
8-9 maja 2024 r.
W dniu 8-9 maja 2024 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Effective Justice. International and Comparative Approaches – Challenges of Digital Transformation”, która stanowiła podsumowanie projektu naukowego o tej samej nazwie. Organizatorami konferencji byli University of Bologna oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mgr Marcin Galiński wygłosił referat pt. „Detection of usage deepfake technology in evidentiary proceedings on the ground of the Polish Code of Criminal Procedure”.
Seminar Between the idea (of protection against discrimination) and the (gender) ideology? Protection against gender-based violence against women in Poland, 29 February 2024, prof. AJP dr hab. Aleksandra Szczerba
Rok 2023
21.11.2023 r.
W dniu 21.11.2023 r. odbyła się XV Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Wielowymiarowość Bezpieczeństwa w Społeczeństwie Cyfrowym” współorganizowana przez Akademię Pożarniczą i Wyższą Szkołę Euroregionalną w Józefowie. W ramach konferencji wystąpiło dwóch pracowników Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego AJP: dr hab. Marian Lutostański, prof. AJP z referatem pt. „Bezpieczna przestrzeń podstawą architektury bezpieczeństwa każdego podmiotu” oraz dr Maciej Henryk Górny z referatem pt. „Między prawdą a kłamstwem ― kilka uwag o propagandzie w ujęciu cybernetycznym”.
7-8.09.2023 r.
W dniach 7-8.09.2023 r. odbyła się XIX Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. ” Bezpieczeństwo człowieka a migracje”. Organizatorami byli Drohiczyńskie Towarzystwo Naukowe w Drohiczynie.
Dr hab. Marian Lutostański prof. AJP wygłosił referat pt.” Bezpieczeństwo jakojeden z czynników stymulujacych migrację”.
12-13.10.2023 r.
W dniach 12-13.10.2023 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa nt. „Bezpieczeństwo pogranicza”. Dr hab. Marian Lutostaństki prof AJP wygłosił referat pt.” Bezpieczna przestrzeń – bezpieczny człowiek”.
Jej organizatorami byli:
- Pracownia Badań nad Bezpieczeństwem ACBE
- Wydział Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego
25-26.05.2023 r.
W dniach 25 i 26 maja 2023 r. odbyła się Międzynarodowa konferencja naukowa „Komunikacja. Dezinformacja. Propaganda. Ekosystem walki informacyjnej”.
Jej organizatorami byli:
- Wydział Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża,
- Bałtyckie Kolegium Obrony w Tartu (Estonia),
- Uniwersytet w Tartu,
- Estońska Akademia Obrony,
- Talliński Uniwersytet Technologiczny (Estonia),
- Instytutu Administracji Publicznej i Polityki Społecznej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy) oraz
- Katedra Filozofii i Religioznawstwa Kijowskiego Uniwersytetu im. Borysa Hrinczenki (Ukraina).
Partnerami wydarzenia były także:
- gorzowskie oddziały Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich,
- Akademickie Centrum Studiów Niemcoznawczych i Europejskich,
- Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego,
- Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach,
- Zespół dydaktyczno-naukowy Katedry Prawa i Integracji Europejskiej na WAiBN AJP realizujący projekt „Between hate and equality: the EU as a guard of humian rights and non-discrimination” (EUHatEq),
- Zespół naukowy realizujący projekt badawczy „Komunikacja środowiskowa w warunkach globalnych zagrożeń (2020-2022)” w ramach „Programu rozwoju nowych zespołów naukowych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego” (#ENVCRE) oraz
- Wydział Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Al-Farabi w Ałmaty (Kazachstan).
W ciągu dwóch dni konferencji wyniki swoich badań przedstawiło blisko sześćdziesięciu prelegentów reprezentujących blisko czterdzieści instytucji z Estonii, Finlandii, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Ukrainy i Włoch.
Więcej informacji na temat programu konferencji można znaleźć na jej stronie: https://konferencja-kdp.ajp.edu.pl/.
Niebawem na kanale YT WAiBN dostępne będą nagrania z konferencji.
dr Juliusz Sikorski, dr Tomasz Marcinkowski
24-25.04.2023 r.
W dniach 24-25.04.2023 r. odbyła się XV Międzynarodowa Konferencja Naukowa Praw Człowieka pt.” Kryteria oceny efektywności krajowych i międzynarodowych systemów ochrony praw człowieka”. Organizatorem był Wydział Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu im., Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Stowarzyszenie Parlamentarzystów Polskich. Dr Maciej Henryk Górny wygłosił referat pt.” Kryteria oceny prawdziwości informacji pochodzących od władz publicznych – ujęcie cybernetyczne”.
Rok 2022
25-26.04.2022 r.
W dniach 25-26.04.2022 r. odbyła się XIV Międzynarodowa Konferencja Naukowa Praw Człowieka pt.” Komatybilność krajowych i międzynarodowych mechanizmów ochrony praw człowieka w dobie nowych wyzwań cywilizacyjnych” Organizatorem wydarzenia był Wydział Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego oraz Stowarzyszenie Parlamentarzystów Polskich. Dr Maciej Henryk Górny wygłosił referat pt. : Polityka sanitarna jako problem optymalizacyjny z punktu widzenia cybernetyki – wybrane zagadnienia szczegółowe”.
Rok 2021
26-27.04.2021 r.
W dniach 26-27.04.2021 r. odbyła się XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Praw Człowieka pt.” Ochrona praw człowieka w czasie wyzwań pandemicznych”. Organizatorem wydarzenia był Wydział Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego oraz Stowarzyszenie Parlamentarzystów Polskich. Dr Maciej Henryk Górny wygłosił referat pt. „Zwalczanie chorób zakażnych jako problem optymalizacyjny w ujęciu cybernetyki prawniczej.”