Punkt Informacyjno-Rekrutacyjny
Akademia
im. Jakuba z Paradyża
w Gorzowie Wielkopolskim
ul. Fryderyka Chopina 52
66-400 Gorzów Wielkopolski
E-mail: rekrutacja@ajp.edu.pl
Telefon: 95 727 95 10
Administracja
Kierunek: Administracja (profil praktyczny)
Studia I stopnia – studia stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów)
Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki .
Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.
Specjalności do wyboru po I roku studiów:
- administracja europejska
- administracja gospodarcza i finansowa
- administracja publiczna
- administracja służby zdrowia i opieki społecznej
Uruchomienie specjalności uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej przez Senat.
Studia na kierunku Administracja pierwszego stopnia o profilu praktycznym łączą wiedzę teoretyczną z, pozostającymi w przewadze, elementami praktyki.
Absolwent studiów na kierunku Administracja pierwszego stopnia jest osobą przygotowaną do podjęcia pracy w organach administracji rządowej, samorządowej, instytucjach sektora publicznego, w tym międzynarodowych oraz organizacjach współpracujących z administracją publiczną, a także we wszelkich podmiotach prowadzących działalność gospodarczą, włączając własną działalność gospodarczą.
Absolwent posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk społecznych, zwłaszcza z zakresu prawa i administracji, szereg umiejętności związanych z wykorzystaniem jej w pracy zawodowej i życiu codziennym oraz przydatne kompetencje społeczne. Posiada podstawową wiedzę o metodach badania wybranych zagadnień społecznych, prawnych i ekonomicznych, koniecznych dla zrozumienia istoty administracji oraz jej funkcjonowania.
Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posługuje się językiem specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu.
W odniesieniu do umiejętności absolwent wykorzystuje posiadaną wiedzę teoretyczną do analizy i prognozowania konkretnych procesów i zjawisk oraz proponowania i wdrażania rozwiązań problemów w działalności zawodowej. Potrafi działać i myśleć w sposób przedsiębiorczy, zachowując otwartość na odmienne od swoich poglądy i rozumiejąc potrzebę ciągłego podnoszenia kwalifikacji.
Bezpieczeństwo narodowe
Kierunek: Bezpieczeństwo Narodowe (profil praktyczny)
Studia I stopnia – studia stacjonarne i niestacjonarne trwają 3 lata (6 semestrów)
Oprócz zajęć dydaktycznych, studenci odbywają obowiązkowe 3-miesięczne praktyki .
Studia kończą się złożeniem pracy dyplomowej i egzaminem dyplomowym.
Specjalności do wyboru po I roku studiów:
- administrowanie bezpieczeństwem
- bezpieczeństwo globalne i regionalne
- bezpieczeństwo militarne – NOWOŚĆ
- edukacja dla bezpieczeństwa
- ochrona osób i mienia – NOWOŚĆ
- zarządzanie kryzysowe w regionie
Uruchomienie specjalności uzależnione jest od zgłoszenia się odpowiedniej liczby studentów określonej przez Senat.
Absolwent kierunku bezpieczeństwo narodowe na poziomie studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym posiada ogólną wiedzę interdyscyplinarną teoretyczną jak i praktyczną w dziedzinie nauk społecznych ( dyscypliny: bezpieczeństwo, obronność, polityka, polityka publiczna, komunikacja społeczna), w dziedzinie nauk ekonomicznych (ekonomia) i w dziedzinie nauk prawnych (prawo). Zna i rozumie istotę bezpieczeństwa oraz jego uwarunkowania i relacje zachodzące w jego strukturze w wymiarze społecznym, kulturowym, psychologicznym zarówno w skali globalnej, regionalnej, jak i lokalnej. W praktyce zna relacji między instytucjami, służbami, inspekcjami, strażami i innymi jednostkami organizacyjnymi systemu bezpieczeństwa. Absolwent ma szereg umiejętności oraz kompetencji społecznych niezbędnych w pracy zawodowej i życiu codziennym. Potrafi m.in. prawidłowo interpretować, analizować i wyjaśniać zależności występujące pomiędzy dziedzinami specyficznymi z punktu widzenia bezpieczeństwa, analizuje konkretne problemy, proponuje rozstrzygnięcia i uzasadnia ich wybór oraz wdraża projektowane rozwiązania w ramach wykonywanych zadań zwłaszcza tych zawodowych – dzięki efektom kształcenia nabytym podczas studiowanej specjalności. Absolwent potrafi dokonywać analizy procedur bezpieczeństwa w kontekście zachodzących procesów społecznych, prawnych, ekonomicznych itd. Zna i potrafi zastosować normy prawne, reguły zawodowe i etyczne w praktyce, posiada także umiejętność wykorzystania posiadanej wiedzy i jej ekspozycji w wystąpieniach w języku obcym. Absolwent WAiBN jest bardzo dobrze przygotowany do poruszania się na rynku pracy oraz zmiany miejsca zatrudnienia.
Absolwent kierunku bezpieczeństwo narodowe jest przygotowany do pracy
m.in. w strukturach administracji publicznej, zespołach reagowania kryzysowego szczebla gminnego, powiatowego, wojewódzkiego; w strukturach służb mundurowych; w organizacjach i instytucjach: politycznych, edukacyjnych, samorządowych, kulturalnych, zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa, a także w odpowiadającej tej płaszczyźnie działalności gospodarczej.
Kryminologia stosowana
Kierunek: Kryminologia stosowana
W ramach kierunku oferowane są następujące specjalności:
- zwalczanie przestępczości ekonomicznej
- zwalczanie cyberprzestępczości