Wydział Prawa i Bezpieczeństwa
Akademii im. Jakuba z Paradyża
ul. Fryderyka Chopina 52,
budynek 7, pok. 220
66-400 Gorzów Wielkopolski
Tel./fax: +48 95 721 60 61
E-mail: wpb@ajp.edu.pl
Trwające
2024
2023
Projekt Lubuska Szkoła Letnia pn. „Prawo na rzecz inkluzji społecznej” dofinansowany w ramach DiD (okres realizacji 16.10.2023 r. – 31.12.2023 r.)
Przygotowanie programu cyklicznego kurs dla studentów z Ukrainy pn.: Prawo na rzecz inkluzji społecznej, w tym opracowanie autorskich konspektów zajęć:
- „Krajowy system ochrony praw człowieka”
- „Europejski i międzynarodowy system ochrony praw człowiek”
- „Instytucjonalne gwarancje ochrony praw człowieka”
- „Zakaz dyskryminacji jako narzędzie inkluzji społecznej – cz. I”
- „Zakaz dyskryminacji jako narzędzie inkluzji społecznej – cz. II”
- „Grupy wrażliwe w dyskursie publicznym”
- „Propaganda, dezinformacja i intoksykacja jako narzędzia manipulacji społecznej”
- „Partycypacja w życiu gospodarczym jako narzędzie inkluzji społecznej”
- „Life-long learning jako narzędzie inkluzji społecznej”
Projekt nr 4 (6) 2023/KPZSB
Procesy inkluzji uczniów uchodźczych do polskiego systemu edukacji. Projekt badawczy prowadzony w ramach Katedry Podmiotowego Zarządzania Systemami Bezpieczeństwa
Celem projektu badawczego jest opis i uwarunkowania procesów inkluzji uczniów uchodźczych do polskiego systemu edukacji. Projekt jest realizowany na przykładzie szkoły podstawowej w środowisku małego miasta w północno-zachodniej Polsce.
Czas realizacji projektu : 2023 – 2024
Termin realizacji projektu:
I etap – przeprowadzanie badań empirycznych
II etap – opracowanie wyników badań
III etap – przygotowanie artykułu naukowego
IV etap – publikacja artykułu naukowego
Zespół badawczy:
prof. dr hab. Bogusław Jagusiak – opiekun naukowy projektu
dr Łukasz Budzyński – koordynator projektu, koordynator metodologiczny
dr Joanna Lubimow – koordynator merytoryczny
2022
Numer: DDPK/DP 2022/018/1/2022
Projekt pt. „Procesy inkluzji imigrantów pochodzenia ukraińskiego w społeczeństwie polskim na przykładzie województwa lubuskiego” finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Dyplomacja Publiczna 2022”.
Projekt ma na celu przeciwdziałanie fałszywej narracji dotyczącej warunków inkluzji migrantów pochodzenia ukraińskiego poprzez zbadanie, prezentację i popularyzację czynników inkluzji pozytywne oddziałujących na relację społeczeństw.
Projekt realizowany przez zespół badawczy Wydziału Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego Akademii im. Jakuba z Paradyża z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim.
Podmioty współpracujące:
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gorzów Wielkopolski
Akademickie Centrum Ukrainoznawcze
Zadanie publiczne finansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Dyplomacja publiczna 2022”
Projekt finansowany z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja publiczna 2022” – Ukraina II. Obrona dobrego imienia Polski poprzez monitorowanie działań o charakterze zniekształcającym, dezinformacyjnym i dyfamacyjnym i adekwatne reagowanie na nie. Kwota dotacji 89 100,00 PLN.
załącznik:
Numer: AD/RODM 2022-2024/002/3/2024
Projekt (Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2022-2024 w Gorzowie Wielkopolskim (moduł 3)), finansowanego z MSZ w ramach konkursu: Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej – Polska – Prowadzenie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Gorzowie Wielkopolskim oraz realizacja inicjatyw informacyjnych i edukacyjnych.
Celem projektu jest zbudowanie w województwie lubuskim Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, który będzie znaczącym instrumentem wsparcia wymiaru obywatelskiego i samorządowego polskiej polityki zagranicznej.
Realizacja – Zespół WAiBN
NUMER: nr 1(3)/2022 – 2023/KPZS
ROLA ORGANIZACJI DZIAŁAJACYH NA RZECZ IMIGRANTÓW POCHODZENIA POLSKIEGO W ZAKRESIE INTEGRACJI ZE SPOŁECZEŃSTWEM PRZYJMUJĄCYM NA PRZYKŁADZIE NADRENII PÓŁNOCNEJ – WESTFALII
Celem projektu jest ustalenie roli formalnych i nieformalnych organizacji działających na rzecz imigrantów pochodzenia polskiego w Nadrenii Północnej – Westfalii w procesie integracji migrantów. Egzemplifikacją teoretycznych rozważań jest analiza działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe i inne wobec migrantów we wskazanym landzie RFN. Projekt zakłada prowadzenie badań techniką indywidualnych wywiadów pogłębionych prowadzonych z przedstawicielami organizacji działających na rzecz polskich imigrantów.
Termin realizacji 2022 r. do 2023 r.
I etap – przeprowadzenie badań empirycznych w organizacjach działających na rzecz imigrantów w Północnej Nadrenii i Westfalii (w kontakcie bezpośrednim),
II etap – przeprowadzanie badań empirycznych w organizacjach działających na rzecz imigrantów w Północnej Nadrenii i Westfalii (zdalnie),
III etap – analiza dokumentacji formalnej organizacji,
IV etap – opracowanie wyników badań empirycznych
V etap – publikacja monografii
VI etap – popularyzacja wyników badań
Zespół badawczy:
prof. dr hab. Bogusław Jagusiak – opiekun naukowy projektu
dr Joanna Lubimow – koordynator merytoryczny projektu
dr Łukasz Budzyński – koordynator metodologiczny projektu
mgr Joanna Szymańska – członek zespołu badawczego, przedstawicielka Polregio.eu
NUMER: nr 2 (4)2022 – 2023/KPZS
UKRAIŃSCY UCHODŹCY WŁASNYM GŁOSEM O SOBIE, Katedra Podmiotowego Zarządzania Systemami Bezpieczeństwa, Głównym załażeniem projektu jest utrwalenie losów uchodźców wojennych z Ukrainy przybyłych do regionu gorzowskiego oraz dokumentacja zbrodni dokonywanych na narodzie ukraińskim przez Federacje Rosyjską.
Termin realizacji 2022 r. do 2023 r.
I etap – przeprowadzenie badań empirycznych,
II etap – opracowanie wyników badań empirycznych
V etap – publikacja monografii
VI etap – popularyzacja wyników badań
Zespół badawczy tworzą:
prof. dr hab. Bogusław Jagusiak – opiekun naukowy projektu
dr Tomasz Marcinkowski – koordynator projektu
dr Łukasz Budzyński – koordynator metodologiczny
dr Joanna Lubimow – członek zespołu
2021
PROJEKET nr 1/2021/KPZSB
ENCYKLOPEDIA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO
Członkowie Katedry Podmiotowego Zarządzania Systemami Bezpieczeństwa zaproszeni zostali przez płk. dr. hab. Szymona Mitkowa – Dziekana Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT oraz dr Patrycję Bryczek-Wróbel – Dyrektora Instytutu Bezpieczeństwa i Obronności Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT, a także Zespół ds. opracowania Encyklopedii Bezpieczeństwa Narodowego do projektu tworzenia „Encyklopedii Bezpieczeństwa Narodowego”.
Celem twórców Encyklopedii Bezpieczeństwa Narodowego jest stworzenie szerokiego spectrum pojęć związanych z bezpieczeństwem narodowym uwzględniających dorobek naukowy w wymiarze krajowym i międzynarodowym, scharakteryzowanie tych elementów działań gospodarczych, militarnych i dyplomatycznych, które mają wpływ na kształtowanie polityki bezpieczeństwa narodowego, dokonanie analizy obowiązujących aktów prawnych mających kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego oraz zbadanie współczesnych systemów instytucjonalnych uzbrojenia. W Encyklopedii Bezpieczeństwa Narodowego znajdą się także biogramy wybranych osób, które miały wpływ na kształtowanie polityki bezpieczeństwa narodowego w Polsce i na świecie.
Encyklopedia ukaże się w języku polskim i w języku angielskim, zarówno w wersji papierowej, jak i w wersji elektronicznej, na zasadzie wyszukiwarki haseł, z możliwością rozbudowy zbioru oraz dokonywania zmian przez Autorów.
Termin realizacji 2021 r. do 2002 r.
I etap – rekrutacja ośrodków naukowych do realizacji projektu, termin realizacji 31 listopad 2021 r.
II etap – opracowanie listy haseł i przyporządkowanie ich autorów, termin realizacji 31 grudnia 2021 r.
III etap – opracowanie haseł przez autorów i we współautorstwie, termin realizacji 31 marca 2022 r.
IV etap – działania wydawnicze
Zespół ds. opracowania Encyklopedii Bezpieczeństwa Narodowego
na WAiBN Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim:
prof. dr hab. Bogusław Jagusiak – opiekun naukowy projektu
prof. AJP dr hab. Beata Orlowska – opiekun naukowy projektu
dr Joanna Lubimow – koordynator projektu
Członkowie zespołu:
dr hab. Beata Orłowska, prof. AJP
dr Łukasz Budzyński
dr Anna Chabasińska
dr Sylwia Gwoździewicz
dr Tomasz Marcinkowski
dr Joanna Lubimow
dr Juliusz Sikorski
dr Andrzej Skwarski
Zakończone
- „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gorzowie Wielkopolskim” – obejmuje lata 2017-2018, nie ma numeru projektu, są tylko nr umów: w 2017 – nr BDG-667/2017, w 2018 – BDG-1037/2018
- „Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej Gorzów Wielkopolski” – obejmuje lata 2019-2021, nr umów: w 2019 – nr BDG-204/2019, w 2020 – nr BDG-220-2020, w 2021 – nr BDG-76-2021
- „Romowie w obliczu integracji – od stereotypów i uprzedzeń do poszanowania i tolerancji” – nr umowy MEN/2020/DKO/634 (DKO-WOK.442.44.2020)
- „Dobra administracja na rzecz integracji Romów – od stereotypów i uprzedzeń do poszanowania i tolerancji” – nr umowy MEiN/2021/DKO/570 (DKO-WOK.442.39.2021)
- Wniosek grantowy Miniatura 2 nr 412810, Nr rej. 2018/02/X/HS5/00738, „TSUE jako kreator standardu ochronnego przed nierównym traktowaniem. Wpływ orzecznictwa luksemburskiego na krajową praktykę dowodzenia w sprawach o dyskryminację” – Niezakwalifikowany do finansowania, grantodawca: NCN,
- Wniosek grantowy Miniatura 2 ID: 434597, Nr rej. 2018/02/X/HS5/03133, „Od zakazu dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną do zakazu dyskryminacji ze względu na stan cywilny? Antydyskryminacyjne orzecznictwo TSUE w świetle zasady kompetencji powierzonych”, grantodawca: NCN