Dnia 30 stycznia 2023 roku redaktor Wiktoria Beczek (portal Gazeta.pl) w swoim artykule o samobójstwach rozszerzonych (poagresyjnych) „Tragedia w Katowicach może być kolejnym zabójstwem suicydalnym” w: https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7.114883.29415043.tragedia-w-katowicach-moze-byc-kolejnym-zabojstwem-suicydalnym.html obszernie cytuje prof. AJP dr hab. Adama Czabańskiego. Profesor Adam Czabański między innymi zwrócił uwagę na fakt, że takie zdarzenia mają ogromną moc rażenia w świecie masmediów. Pojawia się fałszywe przekonanie, że zdarzenia takie są powszechne.
Tymczasem w Polsce zjawisko to jest marginalne (maksymalnie kilka incydentów rocznie). Profesor Czabański wyraził swoje przekonanie, że należy unikać sformułowania „samobójstwo rozszerzone”, ponieważ jest ono nie precyzyjne. Zamiast tego lepiej używać pojęcia: samobójstwo poagresyjne lub zabójstwo suicydalne.
Dnia 1 lutego 2023 roku prof. AJP dr hab. Adam Czabański wziął udział w rozmowie na żywo w Radio Emaus, w programie „W matni” (red. Arkadiusz Szymański) na temat swojej książki pt: „Samobójstwo w optyce katolickiej”. Profesor Adam Czabański zwracał uwagę na możliwość udziału w profilaktyce samobójstw także osób duchownych (księży, sióstr zakonnych, braci zakonnych, alumnów). Osoby te mogą stanowić pomost między ludźmi zagrożonymi samobójstwem a specjalistami (psychologami, psychiatrami).
Dnia 6 lutego 2023 roku prof. AJP dr hab. Adam Czabański w Polskim Radiu Kierowców, w programie „Nocna zmiana” brał udział w dyskusji z red. Aleksandrą Jasińską na temat wprowadzenia prewencji suicydalnej w szkołach. Profesor Czabański opowiedział o działaniach rozważanych i realizowanych przez ekspertów z Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (profesor Adam Czabański jest jednym z tych ekspertów) odnośnie młodzieży w Polsce. O ile liczba samobójstw w Polsce jest ustabilizowana (a nawet w stosunku do roku 2021 w roku 2022 liczba samobójstw spadła o 1,8%), to jednak notuje się gwałtowny wzrost samobójstw a także prób samobójczych wśród młodzieży w wieku 13-18 lat.
Dnia 14 lutego .2023 roku w Tygodniku „Niedziela” 8/2023 ukazała się obszerna rozmowa redaktora Wojciecha Dudkiewicza z prof. AJP dr hab. Adamem Czabańskim „Opcja najgorsza z możliwych” o zjawisku zachowań samobójczych w Polsce. W wywiadzie prof. Adam Czabański mówił także o roli osób duchownych w zapobieganiu samobójstwom nawiązując do swojej najnowszej książki „Samobójstwo w optyce katolickiej” wydanej w Poznaniu w Wydawnictwie Naukowym UAM.
Dnia 8 marca 2023 roku o godzinie 18.00 Komisja Teologiczna Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk zaprasza na panel dyskusyjny: „Osoby duchowne w obliczu dramatu zachowań samobójczych w społeczeństwie”. Uczestnikami dyskusji będą: Prof. AJP dr hab. Adam Czabański, ks. Prof. UAM dr hab. Andrzej Pryba MSF, ks. Prof. UAM dr hab. Jan Grzeszczak. 8.03.2023 rok, godz. 18.00, Sala Posiedzeń Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.